Gymnázium Jozefa Cígera Hronského

GYMNÁZIUM JOZEFA CÍGERA HRONSKÉHO

organizačná zložka Spojenej školy, Ulica M.R. Štefánika 1, Vrútky

Pred vyše päťdesiatimi siedmimi rokmi dostala vrútocká stredná škola  do vienka  budúcnosť. Nepremrhala svoju šancu a úspešne sa naďalej rozvíjala a rozvíja . Škola sa v septembri 2015 presťahovala do centra Vrútok, kde tvorí  organizačnú zložku Spojenej školy Ul. M.R.Štefánika 1. Je dobre dostupná rovnako autobusmi  MHD, ako i vlakovou  a prímestskou dopravou. Tento fakt vytvára predpoklady pre dostupnosť školy nielen v meste, ale i pre mimo vrútockých študentov.

Študenti vrútockého gymnázia majú ciele, pedagógovia im pomáhajú pri hľadaní cesty na ich dosiahnutie.  Optimálne spojenie záujmov študentov a profesionality pedagógov prináša úspechy nielen na rôznych okresných, regionálnych i celoslovenských vedomostných, tvorivých i športových súťažiach a olympiádach, ale naši študenti sa zúčastňujú aj spoločenských a kultúrnych podujatí a taktiež rozvíjajú charitatívnu činnosť ako pomocníci pri celoslovenských dobročinných zbierkach.

Výzvou pre školu bola implementácia projektu s názvom Vzdelávajme po novom, ktorý umožnil zaviesť do vzdelávacieho procesu nové metódy a formy výučby a zároveň významnou mierou dopomohol k zlepšeniu vybavenosti učební modernými didaktickými prostriedkami a výpočtovou technikou. Všetky učebne sú vybavené počítačom, dataprojektorom a interaktívnou tabuľou.

Menší počet študentov školy umožňuje vo väčšej miere uplatniť individuálny prístup k žiakom  – študenti i učitelia sa navzájom všetci poznajú, udržujú nielen profesionálne ale i priateľské vzťahy, majú čas na vzájomnú komunikáciu. V centre pozornosti je žiak ako človek, ako individualita so svojimi názormi, pocitmi a potrebami.

V posledných rokoch škola venuje zvýšenú pozornosť deťom s vývinovými poruchami učenia. Spolupracuje s Centrami pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v regióne. Na škole úspešne zmaturovali žiaci s vývinovými poruchami učenia (dysgrafici, dyslektici ,autistický žiak). Pozitívom školy je možnosť konzultácie so školským psychológom priamo v škole.

Školský vzdelávací program rešpektuje  podstatu gymnázia ako všeobecnovzdelávacej inštitúcie, pričom je prispôsobený potrebám študentov. Osobnostnú profiláciu žiakov podľa ich individuálnych požiadaviek umožňuje skladba (výber) voliteľných predmetov v 3. - 4. ročníku. Voliteľné predmety a semináre sú zárukou  adekvátnej prípravy žiaka nielen na maturitnú skúšku, ale  podporujú i rozvíjanie  zručností a kompetencií potrebných pre  praktický život.

Študenti si môžu vybrať z troch cudzích jazykov: anglický jazyk, nemecký jazyk a ruský jazyk. Vyučujúci využívajú v týchto predmetoch moderné vyučovacie metódy, akým je napríklad vyučovanie pomocou počítačov a programu  e - learning.

Vyučovanie prebieha v kmeňových triedach a odborných učebniach. Študentom sú k dispozícii multimediálne učebne a  laboratóriá fyziky, chémie, biológie, počítačom podporované prírodovedné laboratórium, učebne informatiky a cudzích jazykov.

Študijný odbor:

»    7902J gymnázium

Dĺžka štúdia:

»    4 roky

Podmienky prijatia:

»    bez prijímacích skúšok na základe výsledkov monitoru

»    žiaci s vývinovými poruchami učenia prijatí s vyjadrením psychologickej poradne

»    žiaci robia prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky

Forma ukončenia štúdia:

»    maturitná skúška (i študenti  s vývinovými poruchami učenia)

Iné možnosti:

»    v odôvodnených prípadoch možnosť individuálneho štúdia (talentovaní žiaci, športovci, deti s vývinovými poruchami učenia)