Predbežná správa o realizovaných aktivitách k projektu „ Spoločné body v našej histórií „ medzi Gymnáziom Vrútky a  3.lýceom Giannitsa,Grécko

Projekt sa začal realizovať v auguste 2006, medzi úplne prvé aktivity patrila výzdoba interiéru školy s pútačmi o náplni projektu a motivačnými nástenkami s informáciami pre študentov.
    Študenti sa od septembra pravidelne stretávajú každý týždeň, na krúžku venovanom projektu. Hneď na začiatku práce na projekte vypracovali prezentáciu o Slovensku, škole a obsahu projektu, ktorú som, ako koordinátorka, predstavila na projektovom stretnutí, ktoré prebehlo v Grécku, mesta Giannitsa od 9.9 do 15.9 2006. Ihneď po projektovom stretnutí sa naši študenti skontaktovali cez Internet s gréckymi študentmi a vymenili si o sebe svoje profily. Postupne ,ako sa študenti zoznamovali, zasielali si slovíčka a frázy vo svojom vlastnom jazyku preložené tiež do angličtiny. Po 2 mesačnej práci vznikol základ slov a fráz, ktoré vytvorili spoločný grécko-slovenský slovník. Výsledok ich spoločnej práce sme prefotili a umiestnili do každej triedy na nástenky.
    Na konci októbra prebehlo projektové stretnutie na našej škole, kedy ku nám zavítala Irene Vavolidou z gréckeho lýcea. Jej návšteva, a náš projekt prilákalo aj médiá, ktoré mu venovali vo svojich vydaniach dostatočnú pozornosť, a preto sa mohla celoslovenská verejnosť dozvedieť o našej škole, o projekte a Grécku z vysielania Slovenského rozhlasu a TV Turiec. O projekte sa písalo aj v novinách Nový Život Turca a časopise Vrútočan.
    Študenti vypracovali spoločné body našej histórie a spracovali ich do veľkých plagátov, ktoré zdobia spoločenskú miestnosť v našej škole, a pravidelne uverejňovali svoje zistenia aj na nástenkách v škole. Keďže cieľom nášho projektu je prezentovať naše školy a krajiny, a samozrejme jeho obsah, na vzájomných výstavách , študenti vyrobili veľké panely, ktoré v angličtine a slovenčine budú informovať grécko-slovenskú verejnosť o obsahu a cieli nášho spoločného projektu. Úspešne sme už prezentovali tieto panely na Dni otvorených dverí na našej škole 6.12 2006, kedy sa o náplni projektu diskutovalo so stovkami žiakov, ktorí navštívili našu školu. Predbežné otvorenie výstavy o Grécku a našom spoločnom projekte je naplánované na 16. apríla 2007, pondelok za účasti verejnosti a médií na mestskom úrade Vrútky.
    Na dni otvorených dverí v dec. 06 sa prezentovali aj predbežné výsledky našej spolupráce s Grékmi, t.j. výsledky web-questu, kedy naši a grécki študenti hľadali informácie o spoločných bodoch v našej minulosti cez Internet. Jeden z panelov je venovaný významu Cyrila a Metoda pre náš národ, pretože ich prínos je jeden z najvýznamnejších udalostí v našich dejinách .
    V súčasnosti naši študenti pracujú na najzložitejšej časti celého projektu, t.j. na scenári filmovej scénky príchodu Cyrila a Metoda, a dokončujú panely ,tak aby mohli byť vystavené v rámci našej mobility, v meste Giannitsa, ktorá náš čaká od 4. marca do 19. marca 2007.Študenti pracujú na dialógoch filmovej scénky a prekladajú ich do angličtiny, aby ich mohli porovnať s verziou filmovej scénky od gréckych študentov, a dohodnúť sa na ďalšom spoločnom postupe.
    Keďže Gréci prídu na mobilitu k nám v apríli , sme zamestnaní aj zostavovaním pracovného programu tak, aby sme náš spoločne strávený čas využili čo najefektívnejšie.
    Študenti navodili grécku atmosféru aj na škole, keďže ju vyzdobili po vedením učiteľky estetiky v duchu gréckej histórie a architektúry, čiže motívmi z trójskej vojny, podobizňami Cyrila a Metoda, typickým gréckym meandrom.
    Takisto pod vedením vyučujúcich dejepis a slovenský jazyk založili kroniku, do ktorej zaznamenávajú všetky informácie o udalostiach a aktivitách, ktoré sa týkajú projektu.
    Tento projekt je realizovaný s podporou Európskeho spoločenstva v rámci programu Socrates.

Ing. Adriana Jakubíková, koordinátorka projektu