GRÉCI U NÁS

Od nášho návratu z Grécka neprešiel ani mesiac a s našimi gréckymi priateľmi sme sa videli opäť...ale tento krát na Slovensku. 10. apríla 2007 priletelo lietadlo s gréckou posádkou na palube. Po srdečnom privítaní sme zamierili rovno do Vrútok, aby sa aj naši rodičia konečne zoznámili s našimi gréckymi priateľmi. Po príchode domov každý študent ubytoval svojho Gréka a oboznámil ho s prostredím. Prvý večer sme sa všetci stretli u rodiny Gazdačkových, ktorí nás srdečne privítali a pohostili. Vymieňanie si prvých dojmov a zážitkov zo Slovenska prebiehalo až do neskorých večerných hodín, t.j. 22:00?, vzhľadom na „nepretržité“ Kľačianske spoje a naše rozprávanie sme museli ukončiť skôr ako sme plánovali.
    Nasledujúce ráno čakalo na Grékov privítanie vedením školy a primátorom mesta Vrútky. Ukázali sme im našu školu v najlepšom svetle a predstavili sme im všetky možnosti, ktoré naša škola a mesto ponúka. Po poobedňajšej sieste bol pre našich prišelcov pripravený bohatý program v Múzeu slovenskej dediny. Čakala na nich prehliadka Skanzenu a neskôr ochutnávka tradičných slovenských jedál a nápojov. Nie každému naše jedlá chutili, ale väčšina si na nich pochutila. Hudobníci v tradičných krojoch dotvárali atmosféru večera, Gréci si taktiež mohli vyskúšať plieskanie bičom, ale nedá sa povedať, že by to na prvý krát zvládli?.
    Vyvrcholením našej spolupráce bol grécko-slovenský večer v kultúrnej sále Kriváň, kde sme našim rodičom, ale aj verejnosti ukázali, čo v nás je. Na spomínanom večeri sme predviedli scénku o príchode Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, do ktorej boli zapojení takmer všetci študenti zo Slovenka ako aj z Grécka. Celú sálu zdobili projekty o Grécku a Slovensku, o našom projekte a samozrejme aj fotky Tomáša Kubíka. Večer bol spojený s bohatým občerstvením, ktoré pripravili naši rodičia.
    Iné dni sme sa venovali práci na projekte a príprave blížiacej sa výstavy. Priblížili sme im mesto Vrútky a Martin z historického i kultúrneho hľadiska. Navštívili nespočetné množstvo múzeí, knižníc ako aj budovu mestského úradu s izbou Hany Zelinovej.
    Nechýbalo taktiež aj mnoho výletov ako napríklad výlet na Gemer – návšteva mesta Rožňava, kaštieľa Betliar a hradu Krásna hôrka; návšteva mesta Nitra, kde pre nás bol v budove Univerzite Konštantína Filozofa pripravený výklad na tému „Cyril a Metod“; splavovanie rieky Váh.
    Posledný výlet smer Bratislava bol spojený s rozlúčkou a odchodom Grékov späť domov. Nechýbali slzy, objatia a slová nádeje opätovného stretnutia...

VYPRACOVALI: Alexandra Lehotská, Lenka Chodáková, Denisa Janšová, Petra Gasperová