GYMNÁZIUM JOZEFA CÍGERA HRONSKÉHO

organizačná zložka Spojenej školy, Ulica M.R. Štefánika 1, Vrútky

Pred vyše päťdesiatimi siedmimi rokmi dostala vrútocká stredná škola  do vienka  budúcnosť. Nepremrhala svoju šancu a úspešne sa naďalej rozvíjala a rozvíja . Škola sa v septembri 2015 presťahovala do centra Vrútok, kde tvorí  organizačnú zložku Spojenej školy Ul. M.R.Štefánika 1. Je dobre dostupná rovnako autobusmi  MHD, ako i vlakovou  a prímestskou dopravou. Tento fakt vytvára predpoklady pre dostupnosť školy nielen v meste, ale i pre mimo vrútockých študentov.

Študenti vrútockého gymnázia majú ciele, pedagógovia im pomáhajú pri hľadaní cesty na ich dosiahnutie.  Optimálne spojenie záujmov študentov a profesionality pedagógov prináša úspechy nielen na rôznych okresných, regionálnych i celoslovenských vedomostných, tvorivých i športových súťažiach a olympiádach, ale naši študenti sa zúčastňujú aj spoločenských a kultúrnych podujatí a taktiež rozvíjajú charitatívnu činnosť ako pomocníci pri celoslovenských dobročinných zbierkach.

Výzvou pre školu bola implementácia projektu s názvom Vzdelávajme po novom, ktorý umožnil zaviesť do vzdelávacieho procesu nové metódy a formy výučby a zároveň významnou mierou dopomohol k zlepšeniu vybavenosti učební modernými didaktickými prostriedkami a výpočtovou technikou. Všetky učebne sú vybavené počítačom, dataprojektorom a interaktívnou tabuľou.

Menší počet študentov školy umožňuje vo väčšej miere uplatniť individuálny prístup k žiakom  – študenti i učitelia sa navzájom všetci poznajú, udržujú nielen profesionálne ale i priateľské vzťahy, majú čas na vzájomnú komunikáciu. V centre pozornosti je žiak ako človek, ako individualita so svojimi názormi, pocitmi a potrebami.

V posledných rokoch škola venuje zvýšenú pozornosť deťom s vývinovými poruchami učenia. Spolupracuje s Centrami pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v regióne. Na škole úspešne zmaturovali žiaci s vývinovými poruchami učenia (dysgrafici, dyslektici ,autistický žiak). Pozitívom školy je možnosť konzultácie so školským psychológom priamo v škole.

Školský vzdelávací program rešpektuje  podstatu gymnázia ako všeobecnovzdelávacej inštitúcie, pričom je prispôsobený potrebám študentov. Osobnostnú profiláciu žiakov podľa ich individuálnych požiadaviek umožňuje skladba (výber) voliteľných predmetov v 3. - 4. ročníku. Voliteľné predmety a semináre sú zárukou  adekvátnej prípravy žiaka nielen na maturitnú skúšku, ale  podporujú i rozvíjanie  zručností a kompetencií potrebných pre  praktický život.

Študenti si môžu vybrať z troch cudzích jazykov: anglický jazyk, nemecký jazyk a ruský jazyk. Vyučujúci využívajú v týchto predmetoch moderné vyučovacie metódy, akým je napríklad vyučovanie pomocou počítačov a programu  e - learning.

Vyučovanie prebieha v kmeňových triedach a odborných učebniach. Študentom sú k dispozícii multimediálne učebne a  laboratóriá fyziky, chémie, biológie, počítačom podporované prírodovedné laboratórium, učebne informatiky a cudzích jazykov.

Študijný odbor:

»    7902J gymnázium

Dĺžka štúdia:

»    4 roky

Podmienky prijatia:

»    bez prijímacích skúšok na základe výsledkov monitoru

»    žiaci s vývinovými poruchami učenia prijatí s vyjadrením psychologickej poradne

»    žiaci robia prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky

Forma ukončenia štúdia:

»    maturitná skúška (i študenti  s vývinovými poruchami učenia)

Iné možnosti:

»    v odôvodnených prípadoch možnosť individuálneho štúdia (talentovaní žiaci, športovci, deti s vývinovými poruchami učenia)