• FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ

• V dňoch 21.10. a 27.10.2022 sa študenti 3.AG triedy zúčastnili školenia finančnej gramotnosti.

Cieľom 2-dňového stretnutia bolo pripraviť študentov na život, nasmerovať ich k finančnej slobode.

Študenti tak mohli získať nové poznatky, vedomosti a zručnosti v oblasti finančnej gramotnosti, aby v budúcnosti predchádzali možným problémom spojeným s nesprávnym rozhodnutím. Stručná teória k vybraným témam bola demonštrovaná na modelových príkladoch.

Cieľom finančného vzdelávania je:

• poznať základné pravidlá riadenia financií
            • vedieť nájsť, vyhodnotiť a použiť informácie na stanovenie a naplánovanie finančných cieľov
            • vedieť k ich dosiahnutiu získať prostriedky
            • byť schopný plniť si svoje finančné záväzky
            • orientovať sa v spotrebiteľských právach

• Exkurzia do Mondi SCP, a.s. Ružomberok

• V piatok 14.10.2022  študenti 3. a 4.ročníka  absolvovali tematickú odbornú exkurziu            do Mondi SCP, a.s. Ružomberok a Múzea výroby ručného papiera v Ludrovej . Témou bol papier a jeho výroba, najskôr ako veľkovýroba v  modernom kombináte Mondi  a následne výroba ručného papiera v dielenských podmienkach v múzeu.

Vo fabrike  nás sprievodcovia  podrobne oboznámili s technologickým postupom výroby papiera od dreva až po zabalené hárky papiera. Videli sme manipuláciu s drevom,  jeho odkôrovanie  a rezanie na štiepky.  Prešli sme halou, kde sa na papierenskom stroji vyrábal jeden z viacerých druhov  -  papier do kopíriek. V laboratóriu sme videli meranie a hodnotenie parametrov vyrobeného papiera. Nasledovalo jeho rezanie, balenie, skladovanie a expedícia k zákazníkom.

V Múzeu výroby  ručného papiera  v Ludrovej sme sa dozvedeli o histórii  papiera, mohli si „ohmatať“ materiály, ktoré sa v dávnej minulosti používali  ako predchodcovia  papiera ,  a to papyrus a pergamen.  Po úvodnej prezentácii sme v dielni videli jednotlivé kroky výroby ručného papiera. Dvaja študenti si  aj prakticky vyskúšali naberanie suroviny na sito, jej odvodnenie, vyklopenie na plsť a ďalšie odstránenie vody v lise.

Záverečným bodom programu bola návšteva gotickej pamiatky Kostola všetkých svätých v Ludrovej. Správca kostola nám poskytol zaujímavý výklad o histórii a výzdobe kostola.

Exkurzia bola obohatením  našich teoretických poznatkov a príjemným cestovateľským zážitkom do susedného regiónu Liptova.

• Študentská kvapka krvi

• Prekonáte  svoje obavy?  Podľa prieskumu medzi mladými ľuďmi najčastejším dôvodom, pre ktorý nechodia darovať krv, je strach z množstva odobratej krvi. Netreba sa báť!!!  Krv môžete darovať v priestoroch našej školy.

Cieľom  je rozšíriť rady pravidelných darcov krvi a získať prvodarcov z radov nielen mladých študentov, ale aj rodičov a priateľov školy.

Dátum: 16.11.2022

Čas: 8,00 hod.